wtorek, 7 czerwca 2016

Paryż


Paryż


W ciągu wieków Paryż odgrywał dzięki pozycji kraju i języka na arenie międzynarodowej rolę stolicy cywilizacji europejskiej. Paryż jest miastem wiecznie żywym . Odbywają się tam przeróżne międzynarodowe konferencje, kongresy, sympozja, seminaria, targi. Swoje siedziby mają w Paryżu takie organizacje, jak UNESCO czy OECD.

Historia
Początek miasta to celtycka osada na wyspie Île de la Cité, założonej mniej więcej 300 lat przed naszą erą. Dwa i pół wieku później osadę zajęli Rzymianie rozwijając na lewym brzegu Sekwany miasto Latitia Parisorium a potem Paris. O dziwo nie posiadało ono prawie żadnego znaczenia, póki nie zostało stolicą państwa władanego przez Chlodwiga I, władcę Franków. W XI wieku rozpoczął się prawdziwy rozwój Paryża, dzięki wzrostowi znaczenia książąt paryskich. Na przestrzeni 200 lat powstało wiele kościołów, w tym słynna Notre Damme oraz pierwsza forteca. Rozwijała się rówież nauka. Powstał słynny uniwersytet Sorbona oraz kilka innych znaczących szkół. Rozwój zahamowała wojna stuletnia i epidemia dźumy. Do kolejnego rozwoju sztuki przyczynił się Franciszek I. Następny kryzys, to wojny religijne, ze słynną Nocą św. Bartłomieja, a następnie rozwój XVII wieczny i znów zastój spowodowany przez rewolucję, Wiosnę Ludów i wojnę francusko-pruską. Dopiero koniec XIX wieku to powrót sztuki w formie belle epoque. XX wiek, to intensywny rozwój przemysłyu, kultury i gospodarki, powstanie wielu symboli, w tym wieży Eiffla.

Zabytki
Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest najważniejszy zabytek Paryża. Dla jednych będzie to słynna wieża, dla innych Łuk Triumfalny, dla jeszcze innych katedra. W Paryżu istniejącym ponad 2 tysiace lat jest wiele takich miejsc, których nie można pominąć. Przede wszystkim zaprasza do zwiedzania Luwr - najpiękniejszy paryski pałac z największym na świecie Muzeum Sztuki. Tu znajdują się wszystkie najsłynniejsze światowe dzieła, w tym Mona Lisa. W końcowej strefie słynnych Pól Elizejskich znajduje się place de l’Étoile a na nim Łuk Triumfalny, uważany za najbardziej znaną budowlę Paryża. Konstrukcja ma wymiary 49x46x16 metrów i jest bogato zdobiona rzeźbami. Niepowtarzalna w swoim uroku jest Katedra Notre Damme - budowana przez 200 lat na pierwotnej wyspie Île de la Cité w stylu francuskiego gotyku. Szczególnym elementem katedry są witraże i okienna rozeta. Inny sakralny obiekt to Bazylika Sacré – Coeur zbudowana jako realizacja obietnicy dwóch francuskich przemysłowców. Niezwykle ważny jest też Cmentarz Pere Lachaise, zajmujący prawie 50 ha terez porośnięty drzewami, z jednej strony miejsce pochówku a z drugiej największy teren zielony miasta. Z bardziej nowoczesnych obiektów warto wymienić słynna wieżę Eiffla, będącą symbolem paryskiej wystawy.

Miasto miłości i sztuki
Paryż niezaprzeczalnie kojarzy się z miastem zakochanych, dzięki swojemu fantastycznemu klimatowi, wąskim uliczkom, kafejkom wprost na ulicy i muzyce. Jest to także miasto sztuki i artystów. Normalne są wystawy obrazów wprost na jezdni czy chodniku. Paryż to też ulubione miejsce fotografów. Powstało tu wiele filmów. Na całym świecie znany jest Montmartre - dzielnica cyganerii paryskiej, kabaretów i rozrywki. Tu znajduje się najwięcej muzeów i najsłynniejsze dzieła sztuki. Paryż uważany jest za kulturalne centrum świata. Znajduje się to ponad 400 galerii sztuki i ok. 150 muzeów. Poza Luwrem warto odwiedzić Muzeum d'Orsey, mieszczące się w budynku po dawnym dworcu kolejowym. Obecnie Muzeum cieszy się sporą popularnością, gdyż to właśnie tu znajdują się słynne obrazy impresjonistów. Do najważniejszych dział można z całą pewnością zaliczyć obrazy Moneta, Degasa, Maneta, Bonnarda, Toulouse - Lautreca, Gauguina, Van Gogha czy też Seurata. Miłośnicy sztuki współczesnej nie mogą przegapić Centrum Georges Pompidou. Zaskakujące są nie tylko tutejsze eksponaty, ale i konstrukcja budynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz